()

Asi každý to už někdy zažil. Učím se na zkoušku, ale když jsem v nejlepším, rozbolí mě hlava a nemůžu se soustředit na nic, natožpak na učení. V takovém případě si můžu vzít prášek proti bolesti… nebo na to jít od lesa a vyrazit na procházku, prostě si‚ vyvětrat přeplněnou hlavu, pomoci paměti uspořádat nové informace a vytvořit si místo pro další.

Ozývá-li se bolest nebo nás trápí nějaká nemoc, promlouvá k nám naše tělo, aby nás upozornilo, že něco není v pořádku. Kdo například každé ráno vstává s bolestí břicha, ten už dopředu očekává něco nepříjemného, co se opakuje každý den – typicky třeba šikanu, nebo i stres z toho, že nezvládá množství učiva a před ostatními spolužáky si pak sám připadá hloupě. Podobných příkladů by se dalo najít mnoho. Bolesti zad nemusejí pocházet jen ze špatného způsobu sezení na židli, mohou nám napovídat, že jsme si toho na svá bedra naložili příliš. Srdeční potíže poukazují na problémy v oblasti citů, akné a kožní problémy zase na obtížné přijetí sebe sama.

Co je psychosomatika?

Vlastně to není žádná věda. Ovšem i tomuto alternativnímu pohledu na lidské zdraví se věnuje samostatná lékařská disciplína – psychosomatika. Její hlavní myšlenkou je, že abychom uzdravili tělo, musíme nejprve dát do pořádku svou duši. Zaměřuje se na hledání příčiny zdravotních potíží, neboť teprve když odstraníme jejich pravého původce, problém skutečně zmizí. A spolu s ním i další jeho projevy, které nám ztrpčují život.

Někdy stačí jenom se trochu zamyslet a provést třeba jen nepatrnou změnu. Jindy je nutné navštívit odborníka, jsou-li potíže závažnější a na jejich řešení nevystačíme s pouhým ‚selským‘ rozumem. Vždy je však dobré ptát se nejprve po skutečné příčině bolesti, než automaticky – a leckdy zbytečně – polykat prášky, které snad na chvíli uleví, doopravdy však nepomůžou.

zdroj: YouTube

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?