()

Ekologie je dnes téma, o kterém se mluví docela dost. Troufám si říct, že ve většině domácností už se setkáme se základními věcmi jako je například třídění odpadu.
Ale taky vím, že někoho řeči o ekologii otravují a říká si něco ve smyslu: „Proč zrovna já bych si tím měl/a komplikovat život?“ Možná i vy si toto říkáte, nebo v minulosti jste si něco podobného říkali. Možná jste si někdy všimli, že vám z kapsy vypadl obal od žvýkaček, ale nechtělo se vám pro něj zvedat, tak jste dělali, že to nevidíte…

V pořádku. Ne každý má k přírodě či ochraně přírody vztah odjakživa. U spousty lidí se vytváří až postupem času. Dnes bych chtěla nastínit, proč si myslím, že otázka ekologie není jenom „cool“, ale spíš něco, co musí začít být vnímáno tak přirozeně, jako třeba fakt, že doma uklízíme. Asi nikomu by se nelíbilo žít v pokoji, kde by pořád jen přibývaly odpadky a špinavé prádlo a nikdo by jej neuklidil. Jednou za čas je to prostě potřeba.

A stejně tak je potřeba po sobě uklízet i mimo náš domov. V přírodě. Která je domovem všech živočišných druhů (včetně člověka- ano, opravdu jsme jen jeden z živočišných druhů, z pohledu přírody nejsme o nic důležitější, než třeba komár:)) a dává nám život.

Ať jste ještě na základní škola, nebo právě jdete na vysokou, ať vás teď v životě zajímají hry, nebo sport, koncerty, politika…cokoli. Možná jste někdy přemýšleli, že jednou chcete mít děti, spokojenou rodinu. Nebo máte krásné vzpomínky na to, jak s rodiči jednou za čas vyrazíte k moři nebo do hor.

Pokud chceme, aby tyto možnosti byly dostupné i za 20, 30, 40 let, aby byly dobré podmínky k životu pro naše děti nebo aby v přírodě stále existovala krásná místa, lesy, čistý vzduch. Je potřeba se o ekologii zajímat teď. Není důvod se stydět za to, že se chováme zodpovědně. 🙂

odpadky
zdroj: pixabay.com

A co se dá pro přírodu, pro Zemi, udělat?

a) třídit odpad– to je úplně takový nejzákladnější základ, ale dnes už víme z výzkumů, že jen to nestačí

b) snižovat náš odpad– skládky jsou plné odpadu a příroda znečištěná, to změnit ze dne na den nemůžeme. Ale můžeme změnit to, kolik odpadu produkujeme. Můžeme nosit vlastní obaly na potraviny, vlastní tašku na nákup, nekupovat PET lahve, vybírat si výrobky ve skleněných obalech a ne v plastových… A snížit náš odpad těmito kroky třeba na polovinu. To už je velká změna, pokud to tak udělají tisíce lidí na světě.

c) nekupovat zbytečnosti– čím míň toho kupujeme, tím míň toho vyhazujeme. Chytré je upřednostnit věci, které nám vydrží dlouho. Mít jednu věc, která vydrží několik let (a je třeba o něco dražší) a ne 20 věcí, které vydrží pár týdnů a pak už je nepoužijeme. Přemýšlet nad tím, jestli opravdu potřebujeme věc, kterou si zrovna chceme koupit. A pokud to jde, dát šanci second hand věcem před těmi novými. Ušetříme a ještě budeme originální.

d) starat se o přírodu– používat výrobky z přírodních materiálů, vyhnout se jedovatým, chemickým látkám, které přírodu zatěžují (často jsou například v kosmetice, čistících prostředcích…), jednou za čas vyrazit do lesa s pytlem na odpadky a uklidit tam.

To jsou věci, do kterých se musíme pustit každý sám. Nikdo to neudělá za nás za všechny. Možná to teď někomu nemusí znít jako nejzajímavěji strávený čas. Chápu. Ale pokud myslíme na budoucnost, pokud chceme budoucnost, dává to smysl. Myslím, že vaše 40leté já bude rádo, že jste se tenkrát „hecli“ a šli do toho. 🙂

 

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?