()

Naše pokolení je již milénia tíženo tíživými otázkami. Kladli si je antičtí filosofové, středověcí myslitelé, odvážní mořeplavci a vědci snažící se udělat nemožné možným, nepoznatelné pochopeným. Jsme ve vesmíru sami? Co je to láska? Existuje Bůh? Jaký je smysl života? A samozřejmě ta nejpálivější a nejpodstatnější ze všech – proč máme tak rádi kočky?

roztomilé kočky

 

Hvězdy internetu

Až patnáct procent internetového obsahu se nějakým způsobem vztahuje ke kočkám. Patnáct. Procent. Měsíčně se až 30 milionu vyhledávání na Googlu vztahuje ke kočkám. Jaký je původ téhle globální obsese druhým nejlepším přítelem člověka?

Kočky si nás ochočili

Etologové mají poměrně jasnou představu o tom, jak jsme ochočili psi. Byl to cílený proces, řízený lidmi. U koček tomu bylo přesně obráceně. Kočky se totiž na rozdíl od psů domestikovali sami. Zatímco psi kráčejí po našem boku již od dob, kdy jsme lovili mamuty pomocí kopí a pazourku, kočky se k nám na naší hořké cestě přidaly až při zakládání prvních měst. Přičemž to byly kočky, které tento proces řídily. Žít v blízkosti lidí bylo výhodné hlavně pro ně a až časem jsme si je oblíbily i my jako zdařilé lovce myší a potkanů. Ale hlavně jako přítulné mazlíčky.

kočka zrzek

Egyptská božstva

Divinizaci koček dotáhli do extrému Staří Egypťané. Egypťané měli až 2000 různých bohů a bůžků a velká část z nich byly právě kočky. Stačí se podívat na sfingu. Jejich zbožňování chlupatých psychopatů se jim stalo osudným v roce 525 před naším letopočtem, kdy Peršané během bitvy u Pelusia ozdobily své štíty kočkami a místo mečů a kopí vybavili svoji armádou tisíci kočkami. Egypťané odmítli proti svým milovaným kočkám zaútočit a tak Peršané tuto bitvu vyhráli bez prolití jediné kapky krve.

koťata 2

Kočky, kočky, kočky

Přestože většina z nás nemiluje kočky tak patologicky, jako Egypťané, nejsme na tom o moc lépe. Teorie o jejich popularitě na sociálních sítích jsou různé. Na rozdíl od psů se kočky vyznačují dost eratickým a nepředvídatelným chováním. Přičemž na rozdíl od psů působí většinu času vážně, sebevědoměji a musíme říci i inteligentněji. Já vím, já vím. Je to rouhačství vůči psům. Ale je to tak. I když je alík seberoztomilejší nevyděsíte ho okurkou. Pokud tedy nejste zoofil. Pokud ano, prosím nebuďte. Jinak na vás pošlu svoji kočku.

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?