()

Mohu se naučit nosit kontaktní čočky podle youtube? Jaké si mám objednat? Kdo mi s čočkami pomůže? Jsou kontaktní čočky zdravé?

Překáží mi brýle a rád bych začal nosit kontaktní čočky. Jak mohu začít?

Na začátek si musíme říci, že je opravdu nutné navštívit specialistu – kontaktologa. Tím je v České republice oftalmolog (pro mladší 15 let) a optometrista (pro starší 15 let). Rozhodně nestačí si jen tak objednat nějaké čočky a pokusit si je nandat podle youtube či jiných internetových návodů.

Proč musím vyhledat specialistu?

Kontaktolog zhodnotí zdravotní stav oka a změří jeho parametry. Nestačí znát pouze dioptrie –  dioptrie v brýlích a kontaktních čočkách bývají velice často rozdílné. Dalším bodem návštěvy je vyzkoušení kontaktních čoček. Ne každá čočka sedne na každé oko a například při těsnější čočce nemusíte zprvu zaznamenat žádné potíže. Zároveň je třeba se naučit s kontaktními čočkami správně manipulovat a starat se o ně. I s tím Vám specialista poradí.

čočka
zdroj: Pixabay

Platí to i pro barevné kontaktní čočky?

Ano, stejný postup platí i pro barevné čočky, ať už dioptrické či nedioptrické.

Hradí čočky pojišťovna?

Kontaktní čočky a jejich aplikaci hradí zdravotní pojišťovna pouze ve speciálních případech.

Můžu si bez obav objednat kontaktní čočky přes internet?

Pokud jste nikdy nenosili kontaktní čočky a ani jste nebyli dlouho nikde na kontrole, pak si čočky nekupujte. Přes internet je lze objednat pouze v případě, že docházíte na pravidelné kontroly a přesně víte od svého kontaktologa, jaké čočky potřebujete (dioptrie, zakřivení, typ čočky, značku, materiál, apod.). Jen tak máte jistotu zdravého nošení. I tak doporučujeme pořizovat kontaktní čočky pouze u ověřených prodejců.

Musím nosit i brýle?

Kontaktní čočky je nutné používat v kombinaci s brýlemi. Obě pomůcky je třeba střídat a například při nemoci není doporučováno si kontaktní čočky vůbec do oka neaplikovat.

kontaktní čočky
zdroj: Pixabay

Je nošení čoček zdravé? A co se mi může stát?

Za předpokladu dodržení správné manipulace s kontaktními čočkami a dodržení pravidel zdravého nošení nemusíte mít obavy. Avšak při zanedbání péče, přenášení či nošení čoček, které nesedí správně na oku, se může vyskytnout celá řada komplikací. Počínaje nejrůznějšími záněty oka, přes nesnášenlivost kontaktních čoček až v nejhorším případě může dojít k trvalému poškození oka.

Najděte nejprve specialistu ve svém okolí, poraďte se s ním a podstupte tzv. první aplikaci. V průběhu nošení nezanedbávejte základní hygienu (mytí rukou), čištění čoček a především nevynechávejte pravidelné kontroly. Používejte vždy jen kontaktní čočky, které vám doporučil váš kontaktolog.

zdroj: YouTube

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?