()

Kyberšikana je druh šikany, který probíhá prostřednictvím internetu nebo za pomoci mobilního zařízení. Jedná se o úmyslné a dlouhodobé psychické ubližování druhé osobě. Oproti klasické šikaně může být těžší vyhledat agresora díky tomu, že útok probíhá online a tudíž se může jednat o anonymního útočníka.

Druhy kyberšikany

Mezi kyberšikanu patří urážlivé či hanlivé zprávy nebo nepříjemné komentáře na sociálních sítích. Dalším typem je vydírání a vyhrožování za účelem získat od oběti fotky, peníze či možnost schůzky. Do kyberšikany spadá i kyberstalking, kdy je oběť sledována jak známým tak neznámým agresorem na sociální síti. Je důležité také zmínit, že sem spadá i neoprávněné sdílení soukromých fotek a informací agresorem, nepřátelské chování v herním světě, vyloučení ze sociální skupiny nebo také šíření nepravdivých informací o oběti.

pláč

Důsledky šikany

Vzhledem k aktuální situaci, kdy stoupá popularita sociálních sítí, a kdy se zvyšuje počet elektroniky u mladších dětí, dochází ke kyberšikaně stále častěji. Kyberšikana může oběti způsobit velké psychické potíže počínaje stresem, které mohou mít nepříznivý vliv v dalších oblastech života. Dlouhodobé působení stresu může způsobit ale daleko závažnější nemoci jako jsou deprese, zažívací problémy, cukrovka nebo rakovina. V nejhorších případech může dojít i k sebevraždě.

Stop kyberšikaně

stop šikaně

Co dělat v případě, že se někdo z Vás či Vašich známých dostal do role oběti nebo agresora? V první řadě je důležité sdělit tuto skutečnost dospělému člověku, kterému věříte. Může se jednat jak o rodiče, učitele nebo školního poradce. Pokud se o tom chcete nejdříve pobavit s někým jiným, můžete využít linku bezpečí, která Vám pomůže problém vyřešit. Pokud probíhá kyberšikana přes sociální sítě, je možné profil agresora nahlásit v důsledku čehož může dojít ke zrušení jeho profilu.

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?