()

Nejčastějším obyvatelem domácích terárií je právě gekončík noční. Chovatelé si chválí jeho nenáročnost. Je vhodný i pro alergiky a astmatiky. Jeho kousnutí je srovnatelné s tím, když si dáte na prst kolíček. V případě častého kontaktu s chovatelem je možné ho ochočit a gekončík si k vám rád přijde lehnout. Je to ideální mazlíček pro větší děti, které doma nemohou mít nic chlupatého.

Krásně zbarvená ještěrka, i tak můžeme říkat gekončíkovi. Jeho nejběžnější barvou je žluto-šedivá s černými tečkami a bílým bříškem. Jeho obrannou schopností je, že v případě nebezpečí „pustí“ ocas, který se ještě 30 minut hýbe, aby zmátl predátora a gekončík mohl utéct. Ocas mu pak opět doroste, ale nikdy tak krásně zbarvený.

Jak již název napovídá, gekončík je noční tvor. Nejaktivnější tedy je, když jdete spát. Během dne spí on. Jeho původním místem výskytu je oblast pouští a skalnatých hor kolem Afghánistánu, Pákistánu a severní Indie. Živí se cvrčky, moučnými červy, šváby i jednodenními holátky myší. Vždy když povyroste, svléká svou kůži, kterou po sobě sežere.

Terárium, domov ještěrek

Do nízkého a širšího terária je nutné připravit podklad. Použijeme substrát s pískem, na něj dáme nějaký úkryt jako domeček, aby se měl gekončík kam schovat. Pak je třeba mít misky na vodu, minerály a moučné červy. Osvětlení a vytápění zajistí obyčejná žárovka, případně uměle vyhřívaný kámen. Terárko musí být nahoře dobře odvětráváno, kvůli vlhkosti. Terárium je nutné několikrát do týdne rosit.

Život pouštní ještěrky

Gekončík noční se líhne z vajec, která klade samička i několikrát za rok. Na jednu snůšku obvykle klade 2 vejce. Po 45 – 60 dnech se líhnou malí gekončíci, kteří váží asi 3 g a jsou dlouzí 6,5 – 8,5 cm. V dospělosti gekončík dorůstá 20 – 30 cm a váží kolem 45 – 65 g. Gekončík není zvíře na 3 roky, jako například morče nebo potkan. V zajetí se dožívá až 20 let. Gekončíci žijí jako samotáři nebo po skupinách samic jen s jedním samcem. Samci jsou totiž mezi sebou agresivní.

zdroj foto: Wikipedia

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?