()

Jak dlouho se ještě budeme muset ve škole nudit, než přijde změna? Do školy přichází další a další generace, přesto se způsob výuky od dob Marie Terezie nějak zásadně nezměnil. Učení se látky nazpaměť jako stroj, opomínání moderní historie a další chyby českého školství určitě všichni známe. Jak ale změnit školství a způsob výuky tak, aby to zaujalo i další příchozí generace? Proč by měla nebo neměla být povinná maturita z matematiky, chyby našeho školství a další věci se dozvíte v následujícím článku.

Komenský by se obracel v hrobě

Děvče, Anglická, Slovník, Studium, Školy, Číst, Kniha
zdroj: Pixabay.com

„Škola hrou“, kterou prosazoval jeden z “revolucionářů” v oblasti učení Jan Ámos Komenský, snad pro české školství, kromě prvních pár ročníků, absolutně neplatí. Studenti jsou nuceni memorovat nesmyslná kvanta učiva, jsou potupně zkoušeni před tabulí a všechny technologie jsou ve školách postupně zakazovány. Starý způsob vyučování se možná osvědčil u předešlých generací, pro ty nynější stejně jako pro ty nadcházející je však absolutně nedostačující. Učebnice jsou zastaralé, vyučovací hodiny nám nepřinesou ve velké většině nic, co bychom opravdu chtěli vědět. Jak si třeba vypočítat později daně nebo jak začít podnikat i jako mladý člověk vám prostě ve škole nikdo neřekne. Místo toho se učíme nesmyslné vzorečky, které si stejně každý napíše na tahák. Nějaký základ je samozřejmostí, proč by se ale měl někdo, kdo v životě matematiku nebo biologii nevyužije, užit na každou písemku desítky stránek učiva?

Maturita z matematiky nic neznamená

Deska, Škola, Univerzita, Výzkum, Výuka, Profesor
zdroj: Pixabay.com

V podstatě od revoluce se politici nedokáží dohodnou, jak by vlastně měla vypadat povinná (státní) část maturitní zkoušky. Čeština je samozřejmostí, i když i o její podobě se jedná, ale s matematikou je to stále nejasné. Některé ročníky z ní maturovali, naopak některé, které nastupovali hned po nich, si mohli vybrat, zda chtějí maturovat z matematiky nebo cizího jazyka. Tak tomu bylo i v posledních pár letech. Jenže od poslanců se zase ozývají hlasy, že maturitní zkouška z matematiky by měla být povinná. Tato informace před v poslední době vyvolala nejen stres a zmatek, ale především rozhořčení nad tím, že by  studenti měli zase maturovat z matematiky. Například na Instagramu mladého poslance Dominika Feriho se o tom nejen mezi studenty strhla bouřlivá diskuze. Naštěstí je vše zachráněno a po všech nejasnostech povinná maturita z matematiky nebude. Hurá!

Tablety do škol patří! Dejte nám mobily!

Dítě, Tablet, Technologie, Počítač, Tech Zařízení, Www
zdroj: Pixabay.com

Mládež v ničem nemá pravdu, starší ví všechno nejlíp. Otázka telefonů do škol proletěla snad už každým médiem. Každý o tom diskutoval, každý věděl, co je vlastně pro školáky nejlepší. Většina dospělých si vlastně myslí, že telefony ani tablety by ve školách být neměly. Ale zeptal se někdo samotných studentů? Ne. Zeptal se jich někdo, jestli se jim třeba z tabletu neučí lépe? Jestli výukové video není lepší, než nudný výklad učitele? Ne. Přitom mládež všeho věku v tom má jasno-telefony a tablety ano. Tablety ve školách nabízejí několik výhod při učení, jako je jednoduše to, že si každý „jede svým tempem“ a nikdo tak nikoho nezdržuje ani nebrzdí. Tablety navíc šetří přírodu-nemusí se tisknout učebnice a učení s nimi je jednoduše zábava, protože jsou interaktivní. Možná by se starší generace měla zamyslet spíše nad výhodami tabletu než nad nevýhodami.

Tak co, co byste vy změnili na našem školství? Je podle vás povinná maturita z matematiky dobrý nápad, nebo jen přežitek? Těšíme se na vaše odpovědi v komentáři.

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?