()

Vysvědčení je pro řadu školáků každoročně velmi stresující událostí. V letošním roce je navíc umocněno atmosférou nejisté budoucnosti kvůli opatřením proti koronaviru. Jak ustát letos vysvědčení s úsměvem a co dělat, když známky nebudou ideální?

Jak to bude s letošním vysvědčením

Epidemie koronaviru uzavřela školy a žáci i studenti tak byli nuceni absolvovat distanční výuku. Podoba školního vyučování se tak na několik týdnů diametrálně změnila. A „nová“ škola se odráží i ve známkování.

Vysvědčení se tak letos bude netradičně skládat ze známek získaných za pouhých 6 týdnů výuky a klasifikovaných domácích úkolů. Pokud to nebude stačit k vytvoření ohodnocení, učitelé by měli přikročit k celkové práci a případně stanovit termín pro přezkoušení studenta.

Je tak zcela očividné, že distanční výuka klade vyšší nároky na samostatnost a aktivitu studenta. Ne všichni však mají k dispozici shodné podmínky, zejména co se týče technologií. Školy tento fakt zohledňují a student by tak neměl obdržet výrazně horší hodnocení oproti svému „standardnímu“ stavu. Tento postup vyplývá z doporučení ministra školství. K maturitním zkouškám by navíc měl být připuštěn každý student.

Co dělat se špatnými známkami

V případě, že student není se známkováním spokojen, měl by svou situaci řešit individuálně ve škole. Cílem je najít jakýsi kompromis. Stávající situace je mimořádně komplikovaná a ani studenti a ani samotní učitelé na ni nebyli předem připraveni.

Určitá benevolence vůči vysvědčení je tedy na místě. Jak upozorňují odborníci, skutečný stav vědomostí se bez ohledu na letošní známky projeví v příštím školním roce. Studenti by se tak neměli nad vysvědčením zbytečně stresovat a v příštím školním roce zahájit svědomitou a včasnou školní přípravu.

V případě, že si je student vědom, že jeho školní znalosti nejsou ideální a v některém z předmětů nestíhá tempo výuky, je na místě tuto situaci řešit nejprve s učitelem, případně si zajistit doučování.

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?