()

Nenáročný, a přitom roztomilý domácí mazlíček, který se vejde i do panelákového bytu? Vyzkoušej ježka.

Ježek z Afriky do českého domova

Nejde o ježka, který by žil ve volné přírodě u nás. Ten se doma chovat ani nesmí. Trpasličí ježek původem z Afriky je ale jako milé domácí zvířátko ideální. Není agresivní, je velmi přizpůsobivý a nevyžaduje mnoho péče.

Od svého divokého příbuzného převzal malý ježek typický zvyk schoulit se do klubíčka v případě nebezpečí. V podmínkách domácího chovu také ježek nehibernuje, tedy neukládá se přes zimu ke spánku. Ostatně to by pro něj mohlo mít až osudové následky.

Začínáme s chovem ježka

Chovat ježka můžeme v umělohmotném či skleněném boxu. Vhodný rozměr je cca 1 metr x 50 centimetrů. Na dno patří podestýlka z hoblin, která nebude prašná.

Ježek se krmí hmyzem (červi, cvrčci, šváby atd.). Častou chybou začínajících chovatelů je překrmování zvířátka, rozhodně mu tedy různě nepřilepšujeme. Sledujeme i složení ježčí stravy, náš bodlinatý kamarád určitě nesmí jíst například ořechy.

Do jeho bydlení bychom měli rozhodně připravit misku na krmení a na vodu. Určitě budeš potřebovat i toaletu. Jako podestýlku použij například nehrudkující stelivo. Většina ježků se na ni brzy naučí chodit. Nezapomeneme ani na ježčí pelíšek nebo domeček, aby se mělo zvířátko kde schovat a mohlo v klidu odpočívat.

Úskalí chovu ježka

Pokud se nám naše roztomilé ježčí miminko změní ze dne na den v nevrlého pichlavého teenagera, je to úplně normální. Vyměňuje totiž bodliny a to pro něj není nijak příjemné období.

Ježci bývají aktivní až večer. Pokud přes den odpočívají, není vhodné je budit. Narušování spánku ježka stresuje. Ovšem společnost ocení, denně bychom ho z jeho příbytku měli pustit a nechat proběhnout.

Pro kvalitní život svému mazlíčkovi zajisti světlé místo bez průvanu. A samozřejmě udržuj čisto, pravidelně bychom po ježkovi měli uklízet jeho záchod.

zdroj: YouTube

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?