()

Potkani jsou hlodavci, jež rozdělují naši společnost na milovníky a lidi, kteří je nesnáší. Při přemnožení to jsou velice šikovní škůdci, které se lidi snaží hubit ve velkém. Jejich důležitou úlohu v laboratořích nemůžeme opominout, ať už s ní souhlasíme, nebo jsme proti testování na zvířatech. My se na ně ale podíváme z druhé strany, z pohledu věrného domácího mazlíčka.

Lidé si potkana často pletou s krysou, jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

Potkan je mohutnější než krysa. Má kratší ocas než tělo, při čemž tělo dorůstá 16 – 27 cm a ocas 13 – 20 cm. Běžně váží zhruba 500 g, ale v zajetí může mít až 900 g. Samice bývají menší než samci. Krysa má ocas stejně dlouhý jako tělo a bývá hubenější než ocas potkana. Potkan má také menší oči. Oproti kryse, která má ráda sucho, dobře šplhá a skáče, má potkan raději vlhčí prostory. Je také dobrý plavec a rád se potápí. V přírodě se dožívá nejčastěji 2 let, ale v zajetí 3 – 4 roky.

Jak jistě víte, potkan je všežravec. Většinu jídelníčku tvoří různá semena, obiloviny a zelenina. Doplňuje je o bílkoviny v podobě a masa. V zajetí má rád i ovoce, sýry, sušený hmyz nebo jogurt. Tím, že je hlodavec a neustále mu dorůstá chrup, je potřeba jej obrušovat. Výborně se na to osvědčily větve. Mohou být vyschlé, ale i čerstvé, klidně s listy, pupeny a květem. Navíc mu dodají minerální a rostlinné látky. Už jen jako bonus je to, že potkana zabaví.

potkani
zdroj: Pixabay.com

Potkan, tak jako všichni domácí mazlíčci potřebuje mít své místečko. Zajistí mu ho klec s podestýlkou a domečkem. Potkan si najde místo pro vykonávání své potřeby a je velmi čistotný. V kleci musí mít i čerstvou vodu a misku se žrádlem. Je to nezmar a být v kleci ho nudí, potřebuje objevovat, hrát si a zabavit se, jinak strádá. To zajistíme umístěním hraček přímo do klece, jako základního tábora. Nutností je ovšem pouštět potkana i ven, aby se mohl proběhnout a objevovat nové pachy.

Na páníčka je velmi fixovaný a při troše dobré vůle se naučí spoustu věcí. Například, ho můžete naučit, v jakou dobu vstáváte, a on vám zajistí budíček. Můžete ho nechat pobíhat celý den po domě nebo bytě a přesto bude chodit dělat potřebu do své klece. Běžně se naučí spát u vás v kapse, nebo kapuci a je možné, že s ním takto strávíte i celý den.

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?