()

Není pochyb, že zvířata jsou úžasná stvoření. Stejně jako lidé mají své jedinečné vlastnosti a chování. Přečti si méně známá, ale o to zajímavější fakta, kterými si šplhneš u učitele přírodopisu a možná i zapůsobíš na svého „crushe“.

Přátelství s vůní mléka

Studie z roku 2013 odhalila, že krávy dokážou pěstovat společenské vazby. Také prokázala, že když krávu oddělíš od její BFF, ze stresu se jí zvýší srdeční frekvence. Opravdu nechápeme, čím si tato citlivá zvířata vysloužila, že se jejich jméno používá jako nadávka.

Láska na první vůni

Samec můry vycítí samici na velkou vzdálenost a udělá cokoliv, aby ji našel. Podle odborníků samec neví, jak samice vypadá, ale sleduje ji jen kvůli její svůdné vůni. Možná by se pižmem můry měli inspirovat výrobci parfémů.

Kytovec s přízvukem

Lidé z různých částí jedné země mluví různým dialektem. Totéž platí i o velrybách. Vědci našli důkaz, že velryby v Karibiku mají jiný „přízvuk“ než velryby v jiných oceánech. Tuten druh prostě kušní ináč.

Okřídlená tajná hesla

Američtí pěvci jménem vlhovci kladou svá vejce do hnízd jiných druhů ptáků. Po vylíhnutí se musí mláďátka spojit s vlastním druhem a k tomu používají speciální volací znaky. Zkrátka chatovací zkratka.

Zuby v žaludku

Krabi druhu Ocypode quadrata dokážou na nepřátele vrčet. Na rozdíl od psů však dělají tyto hrůzostrašné zvuky pomocí zubů umístěných v jejich žaludcích. Asi chápeš, proč se tento druh anglicky nazývá „ghost crab“ (ghost = duch).

Smrtící úder korýše

Strašek paví trumfne i ty nejlepší boxery. Jeho údery předními končetinami dosahují síly až 1400 N, což je nejvíc v celé živočišné říši. Není divu, že akvaristé tohoto pestrobarevného korýše chovají v nerozbitných akváriích z plexiskla.  

Lechtivý hlodavec

Možná nemají potkani smysl pro humor, ale rozhodně jsou lechtiví. Lechtat se ale nechají jen v dobrém rozpoložení a jejich potěšené pištění je daleko mimo dosah lidské slyšitelnosti. Nabízí se otázka, jak to vědci teda zjistili?

Po pravdě řečeno, tato otázka musí člověku vrtat v hlavě skoro u všeho výše uvedeného, nemyslíte?

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?