()

Uplynulé týdny, kdy byly uzavřeny školy, odhalily jeden zásadní problém.  Online výuka nemohla fungovat pro všechny, protože ne každé dítě má vlastní počítač. Víte o spolužácích, kterých se to dotklo? Zkuste jim pomoci, protože jiný virus, případně jiná vážná událost může zavřít školy znovu.

Většinou právě děti ví daleko lépe, jak na tom kdo je s počítačem, tabletem či mobilem, což se potvrdilo i nyní. Některé školy jakoby vůbec nepředpokládaly, že někdo nemá počítač, respektive, že jsou třeba rodiny, kde se o jeden počítač a jedno internetové připojení střídá více sourozenců. Vy víte, kdo hraje online hry, kdo je pravidelně na sociálních sítích, případně zda a kdo nemá ani počítač, ani chytrý telefon.

V některých třídách se takový spolužák dočká posměchu, i když to, jaká je finanční situace rodiny, není ani zásluha, ani vina kohokoli z vás.  Pokud patříš k těm, kterým nic nechybí, zkus si připustit, že by to tak být nemuselo. Někdy stačí rozvod rodičů, nebo špatná investice jednoho z nich a všechno může být úplně jinak. Pokud si říkáš, že ty přece pomoct nemůžeš, není to tak úplně pravda. Můžeš například nabídnout spolužákovi svůj starší mobil za výhodnou cenu, můžeš říct třídnímu učiteli, že někdo nemá chytrý mobil a stydí se to říct a zkusit udělat třeba sbírku v rámci třídy. Můžeš na jeho případ upozornit třeba některou z neziskových organizací, nebo také firem, které se snaží pomáhat dětem být online.

Můžeš nabídnout i spolužákovi, aby se chodil učit k vám domů a půjčovat mu na úkoly vlastní počítač, nebo mu říct, který klub nebo doučovací kroužek pro děti a studenty nabízí i možnost pracovat na počítači. Počítače bývají také v knihovnách, zkus zjistit, jestli ta vaše také nabízí takové služby, spolužáka tam třeba doprovoď a ukaž mu, jak s počítačem pracovat.

Možností, jak se zapojit, když je někdo ne vlastní vinou off-line, je hodně. Někdo by se měl dát do boje i za ty žáky a studenty, kteří se během korona krize pořádně učit na dálku nemohli. Proč ne právě ty?

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?