()

Vapování je mezi teenagery hitem a na určitý čas ovládlo také sociální sítě. Jaká má rizika?

Na Instagramu se vapovat nebude

Proti vapování už začal zbrojit i Instagram. Právě ten se stal doslova líhní příspěvků, které cílí na mladé lidi. Řada influencerů se nechala ochotně vyfotit v obláčku dýmu. A vapování chválila málem do nebes. Jenže tak jednoduché to samozřejmě není.

Od běžných cigaret se dnešní mladí lidé pomalu odvracejí. Stát v partě s cigaretou u pusy už zkrátka není moc cool. Ale mít v ruce e-cigaretu podobně jako oblíbená internetová hvězda? Na to už řada teenagerů ochotně slyší. O důsledcích vapování bys ale měl vědět hlavně tohle:

Jedná se o činnost, která je návyková. Zatím se vědci nedokážou úplně shodnout na tom, jestli se na vapování můžeš stát závislý dlouhodobě tak, jako na užívání nikotinu. Je ale dost velká šance, že v čase elektronickou cigaretu za tu klasickou minimálně ochotně vyměníš.

smutek
zdroj: pixabay.com

Hlavní výhodou, kterou měly e-cigarety mít, je to, že v nich nic nehoří. Tabák se nespaluje, ale nahřívá. Proto nevznikají „tradiční“ škodliviny jako dehet. V tomhle směru se tak asi nedá nic namítat. Elektronické cigarety ale obsahují řadu chemikálií.

Proč e-cigarety škodí

A tím, co můžou způsobit ve tvém těle a jak dlouho jim to bude trvat, si zatím nejsou odborníci úplně jistí. První dlouhodobí uživatelé, na kterých by se tyhle účinky daly zkoumat, se teprve objevují.

Za toxické tak už některé studie považují třeba aromatizované přísady. Tedy ty látky, které se v e-cigaretách starají o správnou chuť. Ve výsledku je proto docela jedno, jestli kouříš náplň s obsahem nikotinu nebo bez něj. V zahraničí už se objevily první případy lidí, kteří si tímhle způsobem poškodili cévy.

Cena, která se ukrývá za pozlátkem instagramové reklamy tak může být pěkně vysoká. Influencer ale za příspěvek zaplaceno dostal a o to přesně šlo. Nejbezpečnější proto je se žádnými cigaretami prostě nezačínat.

plýce
zdroj: pixabay.com

Jak ti líbil článek?

Kliknutím hodnoťte!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím žádné hlasy! Buďte první, kdo ohodnotí tento článek.

Je nám líto, že tento článek pro vás nebyl užitečný!

Pojďme vylepšit tento příspěvek!

Řekněte nám, jak můžeme tento článek vylepšit?